Going. | Smykowizje - CSW Zamek Ujazdowski

miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

10:00 – grupa młodsza: 0-2 lata
11:00 – grupa starsza: 3-5 lat

Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach sensoplastycznych: od 1 roku życia.

Przedsprzedaż online biletów rodzinnych na wydarzenia wyłącznie przez stronę www.u-jazdowski.pl

zbiórka w holu U–jazdowskiego

Wstęp: bilet rodzinny 30 zł (w cenie biletu wstęp na wystawy)
Informacje udzielane są mailowo i telefonicznie: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135

Na maile i telefony odpowiadamy we wszystkie dni tygodnia od godziny 12:00 oprócz poniedziałków

Zakup biletu związany jest z udzieleniem zgody na przetwarzanie danych osobowych dziecka i opiekuna, łączy się z akceptacją regulaminu wydarzenia, w tym wyrażeniem zgody na komunikację mailową w sprawach, dotyczących udziału w projekcie

Jak stworzyć obraz bez pędzla? Czy można dotknąć muzyki? Jaką piosenkę śpiewa rzeka? Co to są mokradła? W lipcu i sierpniu 2019 roku zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu Smykowizje – dźwiękowe, ruchowe i sensoryczno-wizualne działania, realizowane wśród obiektów sztuki współczesnej, w inspirujących przestrzeniach wystaw: „Bezludzka Ziemia” i “Centrum Natury Współczesnej” Forensi Architecture w ramach projektu „Plastyczność planety”, „Dotknij sztuki” oraz Ogrodu Miejskiego Jazdów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Cykl miniperformansów i koncertów dla rodzin z dziećmi w wieku 0-5 lat. Podczas wydarzeń istotna jest aktywizacja wzroku, słuchu, smaku, dotyku i odczuwania najmłodszych. Podczas koncertów Smykowidzowie zamieniają się w słuch w niepowtarzalnej scenerii współczesnych dzieł sztuki. Podczas wizualnych performansów sensorycznych za pomocą zmysłów smaku, dotyku, wzorku i węchu poznają różne materiały, nie tylko plastyczne, z których gdy będą starsze, nauczą się wyczarowywać cuda. Podczas interaktywnych wydarzeń, poprzez odpowiednie pobudzanie, połączone z dobrą zabawą, najmłodsi rozwijają percepcję w różnych zakresach. A przede wszystkim dobrze i twórczo się bawią.

Projekt adresowany jest do rodziców i opiekunów w równej mierze, co ukierunkowany na rozwój małych dzieci. Zachęcamy rodziców do posługiwania się osobiście materiałami i narzędziami, by dzieci mogły się na ich działaniu wzorować. W ramach cyklu odbywają się trzy rodzaje wydarzeń: plastyczne, wizualno-dźwiękowe oraz muzyczne w formie miniperformansów i koncertów. Na tych pierwszych (2 i 4 sobota miesiąca) stosujemy za każdym razem inne materiały i narzędzia, z którymi chcemy zapoznać dzieci od pierwszych miesięcy życia. W naszych działaniach wykorzystujemy materiały: ciecz newtonowska (zrobiona ze skrobi ziemniaczanej), papier czerpany, folia transparentna, piasek, kamienie, podświetlane stoliki, drewno, folia bąbelkowa, kalka techniczna, gąbka, krepina, worki jutowe, owoce, warzywa oraz wiele innych, również bardzo nieoczywistych materiałów. Sugerowany wiek dziecka, uczestniczącego w wydarzeniach plastycznych: od 1 roku życia.

W pierwszą i trzecią sobotę miesiąca odbywają się performanse wizualno-dźwiękowe i koncerty. Podczas nich używamy nieco innych materiałów: wstążek, sznurków, filcu, kocyków, poduszek, tiulu, kolorowych piór, instrumentarium orffowskiego, a kształty, kolory i materiały „kojarzymy” często z ruchem, dźwiękami i specjalnie dobranymi utworami i piosenkami, wykonywanymi na żywo, których maluchy słuchają w skupieniu, ale też i aktywnie reagują, poprzez ruch, bieganie, spontaniczne odgłosy, improwizowany taniec i wiele innych aktywności, które są przez animatorów i edukatorów Smykowizji mile widziane.

{Smykowizje} – miniperformanse, koncerty i warsztaty dla rodzin z dziećmi 0-5 lat

Lipiec

6/07 – „Szalejące kolory”
Wystawa „Dotknij sztuki” jest pełna inspirujących zestawień kolorów. Jedne z obiektów malarskich szczególne przyciągają uwagę – są to obrazy Zuzanny Hertzberg. Wyglądają trochę tak jakby szalone farby rozlały się spontanicznie na płótnie i nie tylko. Czy rzeczywiście tak powstały? Spotkanie będzie pełne eksperymentów z własnoręcznie wykonanymi farbami, którymi będziemy malować bez użycia pędzli.
Prowadzenie: Anna Szary
bilety na godzinę 10:00 i 11:00: https://bit.ly/2JhxmXT

13/07 – „Muzyka dotyka nas”
Czy można dotknąć muzyki? Czy można dotknąć dźwięków? A może to muzyka dotyka naszych uszu, a potem serca? A może nie tylko? Na wystawie “Dotknij sztuki” znajduje się praca Krzysztofa Topolskiego „Do-tyki #4”, dzięki której muzyki skomponowanej przez artystę można wysłuchać całym ciałem. W tę sobotę podczas Smykowizji wysłuchamy tej pracy za pomocą rąk, stóp, policzków, łokci, brzuszków, a może i innych części ciała. Wraz z artystą Adamem Kośmieją dotkniemy też różnych instrumentów klawiszowych, wysłuchamy współczesnych utworów, a nawet może uda nam się zagrać kształty i kolory, kryjące się w innych pracach, znajdujących się na wystawie.

Prowadzenie: Anna Kierkosz
Wystąpi: Adam Kośmieja – instrumenty klawiszowe, pianino, toy piano

bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2LwS6xp

20/07 – „Oj ty rzeko”
Strumień, rzeka i jezioro. A gdyby tak każde z nich zamienić w pieśń? Niech płynie, niech niesie się daleko, aż do morza. Zróbmy małą łódkę i puśćmy ją na fale Dunaju, Wołgi, a może Wisły? Ogród Miejski Jazdów odnosi się w tym roku do wody w środowisku miejskim. Zanurzymy się wiec w ten ogród i w rodzinnym, międzypokoleniowym gronie zaśpiewamy i zanucimy wodne pieśni. Plum.
Prowadzenie: Anna Szawiel
Wystąpią: Julia Szawiel, Anna Szawiel, Irena Szawiel – śpiew
Patryk Walczak - akordeon

bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2LrIgwW

27/07 – „Sypać snami”
Instalacja Alicji Bielawskiej przywołuje na myśl senne marzenia. Kolorowe wstążki powiewające na wietrze kojarzą się z zabawą i ulotnością. Podczas warsztatów wybierzemy się do krainy fantazji. Będziemy eksperymentować z kolorem i formą, tworząc własne kolorowe instalacje!

Prowadzenie: Dominika Górecka – pedagożka teatru, tłumaczka literatury szwedzkiej
bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2NnylLd

Sierpień


3/08 - „Szelest porostów, szept grzybów, śpiew lodowców”
Jakie dźwięki brzmiałyby na Ziemi, gdyby nie było ludzi? Czy wyraźniej byłoby słychać szum lasu, wycie wiatru, uderzanie fal o brzeg? A może dałoby się usłyszeć opowieści porostów, historie grzybów, baśnie lodowców? A może na Ziemi brzmiałaby niezwykła, nieprzenikniona cisza? W te „Smykowizje” spróbujemy wyobrazić sobie, stworzyć i wykonać muzykę z „Bezludzkiej Ziemi”. A pomogą nam w tym całkowicie zwyczajne i zupełnie niezwykłe przedmioty, rzeczy i instrumenty.

Prowadzenie: Anna Kierkosz

bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2J7GWxM

10/08 - „Sałata z glonów, klopsy z błota”
Tematem tegorocznego Ogrodu Miejskiego Jazdów jest woda i wszystko dobro, które się z nią łączy. Podczas spotkania zwiedzimy tajemnicze mokradła które powstały przed U–jazdowskim i wykorzystamy wodne inspiracje do zabawy w błotną kuchnię, co oznacza tylko jedno - dużo dobrej i brudnej zabawy. Roboczy strój obowiązkowy!

bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2YoubE5

17/08
Prowadzenie: Anna Szawiel

Wystąpią:
Marta Bogusławska – głos
Krzysztof Kozłowski – instrumenty klawiszowe

bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2J4nYrD

24/08
Prowadzenie: Monika Kiwak
szczegóły wkrótce
bilety na godzinę 10:00 lub 11:00: https://bit.ly/2KU16NG


{Smykowizje – oprowadzania w nosidełkach}
wybrane środy, godzina 13:00

Czy można uczestniczyć w kulturze, będąc na urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim, a jednocześnie zadbać o rozwój swojego dziecka? U–jazdowski zaprasza rodziców i opiekunów małych dzieci na specjalne przedpołudniowe oprowadzania z cyklu Smykowizje. To kolejna odsłona programu dla rodzin z dziećmi do lat 5 (zarówno w wózkach, nosidełkach, jak i na własnych nóżkach). Zapraszamy na oprowadzania po aktualnych wystawach, dostosowane do potrzeb i percepcji maluchów oraz wymagań i możliwości ich opiekunów. Spotkania w przestrzeni wystaw poprowadzą specjalnie przygotowani edukatorzy, w nieśpiesznej atmosferze, z otwartością na pytania i okazją do rozmowy i wspólnego przebywania dzieci i rodziców. Uwaga maluchów zostanie ukierunkowana na kształty, kolory i obiekty, ale także ruch i dźwięki, obecne na wystawach sztuki współczesnej i w przestrzeniach galerii w sposób szczególny. Oprowadzania odbywają się dwie środy w miesiącu.

Wstęp dla rodzica w cenie biletu na galerię (normalny bilet: 12 złotych)
Wstęp dla dziecka – wolny.

03/07 – oprowadzanie po wystawie „Dotknij sztuki”
Prowadzenie: Anna Szary

17/07 - oprowadzanie po wystawie Marii Lobody „Siedząc tutaj znudzona jak lamparcica”
Prowadzenie: Aleksandra Rajska

7/08 - oprowadzanie po wystawach „Bezludzka Ziemia” i „Centrum Natury Współczesnej” Forensic Architecture
Prowadzenie: Aleksandra Rajska

21/08 - oprowadzanie po wystawie „Dotknij sztuki”
Prowadzenie: Anna Szary

Współorganizatorzy:
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Fundacja Muzyka jest dla wszystkich
Partnerzy medialni: CzasDzieci.pl, Qlturka, Miasto Dzieci, Polskie Radio Dzieciom

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej